Oulussa vie­rail­lut Risto Murto sai pää­mi­nis­te­ril­tä teh­tä­vän löytää Suo­mel­le ta­lous­kas­vua – Riikka Purran puheita hän ei suostu kom­men­toi­maan mi­ten­kään

Suomen talouskehitys on laahannut – nyt hallitus on asettanut työryhmän etsimään kasvutoimia

Oulu

Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto on saanut tehtävän löytää Suomelle toimenpiteitä talouskasvun lisäämiseksi. Murto vetää pääministeri Petteri Orpon (kok.) pyynnöstä kasvuriihi-nimellä kulkevaa työryhmää, jolla ei ole liiemmälti aikaa peukaloiden pyörittelyyn.

– Aikataulu on tiukka. Valmista pitää olla hallituskauden puoliväliriiheen. Jätämme oman esityksemme helmikuun lopussa. Hahmottelemme parhaillaan tilannekuvaa, Oulussa tiistaina vieraillut Murto sanoo.

Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto vieraili Oulussa tiistaina.
Työeläkeyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto vieraili Oulussa tiistaina.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Virkamiehet ovat koonneet työryhmälle pohjaksi listan 500 kasvutoimesta, joille on ehditty hymähdellä jopa hallituksen sisältä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä