Oulussa pi­ha­sau­nat ovat har­vi­nai­sia – Pai­kal­lis­ten yri­tys­ten mukaan ra­ken­nus­lu­van ha­ke­mi­nen voi olla liian työ­läs­tä

Oulun seudun rakennusalan yrittäjät kertovat, että Oulun kaupunkialueelle myydään harvemmin pihasaunoja. Nyt tilanteeseen odotetaan muutosta, kun rakentamislain muutos tulee ensi vuoden alusta voimaan.

Oululainen Pasi Porola asetti tekemänsä saunan myyntiin kuultuaan lakimuutoksesta. Hän arveli, että ihmiset voisivat olla kiinnostuneita ostamaan saunan nyt, kun sitä varten ei tarvitse hakea rakentamislupaa.
Oululainen Pasi Porola asetti tekemänsä saunan myyntiin kuultuaan lakimuutoksesta. Hän arveli, että ihmiset voisivat olla kiinnostuneita ostamaan saunan nyt, kun sitä varten ei tarvitse hakea rakentamislupaa.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Ensi vuoden alussa voimaan tulevan rakentamislain muutoksen jälkeen pieniin piharakennuksiin ei enää tarvitse hakea rakennuslupaa.

Oulun seudulla kuluttajat eivät kuitenkaan ole vielä lähteneet suurin joukoin pihasaunoja ostamaan, paikalliset yrittäjät kertovat.

Yrittäjät arvelevat, että rakennuslupaprosessilla on voinut olla osuutensa siinä, miksi Oulussa kaupunkialueille on aikaisemmin rakennettu lähialueisiin verrattuna vähemmän pihasaunoja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä