Oulussa pe­rin­net­tä ää­rioi­keis­to­lai­seen toi­min­taan, ou­lu­lai­sia mukana uusissa pien­ryh­mis­sä­kin – "Kiel­let­ty Poh­jois­mai­nen Vas­ta­rin­ta­lii­ke (PVL) oli kes­kei­sin, ra­di­kaa­lein ryhmä"

Aktiivisuus on vähentynyt, mutta terroristista propagandaa jaetaan. Supo vaikenee Oulun tilanteesta.

Pohjoismainen vastarintaliike osallistui Soldiers of Odin -kulkueeseen ilman tunnuksia Helsingissä itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2019.
Pohjoismainen vastarintaliike osallistui Soldiers of Odin -kulkueeseen ilman tunnuksia Helsingissä itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2019.
Kuva: Antti Yrjönen

Oulussa hiljattain tehty, törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta epäillyn miehen pidätys ei itsessään kerro äärioikeistouhan lisääntymisestä. Mies vapautettiin tutkintavankeudesta perjantaina.

Tapaus voi kuitenkin olla merkki trendistä, josta aiemmin paljastuneita esimerkkejä ovat muun muassa suunnitelmat erilaisista sissiarmeijoista.

Tätä mieltä on äärioikeistoon perehtynyt tutkijatohtori Tommi Kotonen Jyväskylän yliopistosta.

– Oulussa on ollut jonkinlaista perinnettä tällaisessa toiminnassa viimeisten parinkymmenen vuoden aikana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä