Oulussa päi­vä­ko­tei­hin toi­mi­te­tus­ta ka­na­kei­tos­ta ha­vait­tiin hapanta hajua – kes­kus­keit­tiö Löökin mukaan keittoa toi­mi­tet­tu 38 koh­tee­seen

Oulu

Oulussa 38 päiväkotiin toimitettua ruokaa on jouduttu toistamiseen vetämään pois tarjoilusta. Oulun Tuotantokeittiön toimitusjohtaja Toni Kalliorinne kertoo, että tällä kertaa kyse on kanakeitosta.

– Saimme yhdestä kohteesta tietää, että olivat aistinvaraisen tutkimuksen tehneet ja huomanneet, että keiton tuoksu oli ollut hapan. Tämän perusteella tehtiin nopea arvio, ettei kyseistä tuotetta aseteta tarjolle, Kalliorinne kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä