Rounajat rakensivat ilmiön, joka vetää puoleensa taviksia ja tähtiä
Hukka on oululainen ilmiö, jota pois muuttavat jäävät kaipaamaan. Juttu on julkaistu 15.6.2024.
Nostamme jouluna ja vuodenvaihteessa esille aiemmin ilmestyneitä juttujamme. Tämä juttu on julkaistu ensimmäisen kerran 15.6.2024.
Tammikuu 1977.
Juhlahumu on ylimmillään Oulun Heinäpäässä. Käynnissä ovat Oulun Pohjois-Suomen ensimmäisen squash-hallin avajaiset.
Paikalla on muiden kutsuvieraiden mukana Pertti "Spede" Pasanen, josta on innokkaana urheilumiehenä tullut Suomessa "kössin" sanansaattaja. Oulussa Spede näyttää kutsuvieraille uuden lajin saloja kädestä pitäen.
Muutamaa vuotta aiemmin oululainen jääpallosankari, tennisässä ja tunnetun yrittäjäsuvun vesa Seppo Rounaja oli innostunut tästä uudesta ja nopeasta mailapelistä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut