Oulussa on riit­tä­nyt kai­vu­töi­tä ympäri kau­pun­kia – kau­pun­ki korjaa pinnat alueit­tain

Oulussa on ollut kesän aikana lukuisia kaivutöitä eri puolilla kaupunkia, kun asukkaille on rakennettu muun muassa valokuitua.

Kaivutöitä on tänä vuonna muun muassa Kaakkurissa, Oulunsuussa, Knuutilassa, Korvensuoralla, Talvikankaalla, Herukassa, Myllyojalla, Parkkisenkankaalla, Haapalehdossa, Kynsilehdossa, Kuivasjärvellä, Oulunsalossa ja Haukiputaalla.

Yritykset vastaavat kaivutöistä ja alueen siistimisestä, kertoo Oulun kaupunki tiedotteessa.

-
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Kaivutöitä tekevät yritykset merkitsevät kohteet työmaataululla, joissa lukee yrityksen yhteystiedot sekä työn kesto.

Kaivu-urakoitsijan tulee muotoilla ojat tai painanteet muodoltaan sellaiseen kuntoon, että kuivatus toimii myös rankkasateella. Urakoitsija myös siistii väylät irtoaineksesta.

Jos katu on urakoitsijan jäljiltä jäänyt siistimättä, kaupunki kehottaa olemaan yhteydessä kaivu-urakoitsijaan.

Oulun kaupunki korjaa kadun ja viheralueet kaivu-urakan jälkeen. Ensimmäisenä korjataan asfaltti- ja kiveyspinnat, ja vihertyöt tehdään viimeisenä. Korjauksissa edetään alueittain. Korjaustöitä voivat viivyttää myös uudet, eri valokuituyritysten tekemät kaivut samalla alueella.

Kaupunki ei pysty kertomaan etukäteen korjausten aikataulua kaivulupien suuren määrän takia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä