Oulussa asuva un­ka­ri­lai­nen Ber­na­dett Pente iloit­see vaa­li­tu­lok­ses­ta – Unkarin kielen opis­ke­lun suosio romahti Viktor Orbánin pää­mi­nis­te­ri­kau­del­la

Bernadett Pente kertoo unkarilaisten olleen pitkään tyytymättömiä maan hallitukseen, mikä näkyi korkeana äänestysprosenttina.
Bernadett Pente kertoo unkarilaisten olleen pitkään tyytymättömiä maan hallitukseen, mikä näkyi korkeana äänestysprosenttina.
Kuva: liubov.alekseeva

Unkarissa vietettiin sunnuntaina vaalivalvojaisia, mutta niin tehtiin myös monessa muussa Euroopan maassa. Vaalien tulosta odotti myös Oulussa asuva unkarilainen Bernadett Pente.

Tulos oli hänelle mieluinen ja odotettu. Pääministeri Viktor Orbánin pitkä valtakausi päättyi selvään tappioon, kun vaalit voitti pääoppositiopuolue Tisza.

Tisza oli vaaliviranomaisten mukaan saamassa 138 paikkaa, kun äänistä oli laskettu lähes 99 prosenttia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä