Ou­lun­sa­los­sa Pa­pin­jär­ven ui­ma­ran­nal­la epäily jär­vi­syy­hys­tä – Ui­ma­ran­ta ei ole ui­ma­kiel­los­sa

Uimista rannalla ei ole kielletty.

Oulunsalo
Uimari on ilmoittanut kutinasta Papinjärvellä käytyään.
Uimari on ilmoittanut kutinasta Papinjärvellä käytyään.
Kuva: Jenni Kivimäki

Tiistaina 5. elokuuta raportoitiin, että Papinjärven uimarannalla Oulunsalossa on ilmennyt järvisyyhyepäily. Asiasta kertoo Oulun seudun ympäristötoimi tiedotteessa.

Uimarannalla uinut henkilö ilmoitti kaupungille kutinasta uimisen jälkeen. Oireiden perusteella kyseessä voi olla järvisyyhy (Cercaria ocellata).

Ympäristötoimesta muistutetaan, ettei järvisyyhy ole ihmiselle vaarallinen, vaikkakin kiusallinen se voi olla.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä