Oulunportti sijaitsee Pohjantien varressa Kaakkurin ja Perävainion välissä Oulun eteläosassa. Arkistokuva.
Kuva: Pekka Peura
Varauksen tehneen yhtiön Newsec Asset Managementin kiinteistöjohtajan Janne Mäkelän mukaan liikkeen laajuustarve pienenee alkuperäisestä eikä taustalla ole dramaattisia syitä.
Kalevalla ei ole tiedossa, mikä liike suunnittelee tiloja tontille. Oulun kaupungingeodeetin Kaija Puhakan mukaan ainoastaan päivittäistavarakauppa on suljettu pois kaavoituksessa.
Tontille mahdollisesti tuleva liike ei toimi Oulussa tällä hetkellä. Nyt varausta jatketaan yhdellä vuodella, mutta sen jälkeen jatkamisen ehtona on, että toimija toteuttaa myös muita investointeja Oulussa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut