Oulun Py­rin­nön sei­väs­hyp­pää­jä Elina Lampela sel­viy­tyi EM-fi­naa­liin: "Ei ta­val­laan tar­vit­se lei­mau­tua huo­nok­si kar­sin­ta­hyp­pää­jäk­si"

Oulun Pyrinnön seiväshyppääjä selvitti karsinnan ja on mukana keskiviikkoillan finaalissa.

Oulun Pyrinnön Elina Lampela saavutti EM-kisojen finaalipaikan.
Oulun Pyrinnön Elina Lampela saavutti EM-kisojen finaalipaikan.
Kuva: Tiina Wallin

Kahden epäonnistuneen karsinnan jälkeen kolmas kerta sanoi toden. Oulun Pyrinnön Elina Lampelan kasvoilla oli hymy EM-kisojen seiväshypyn karsinnan jälkeen.

Oululainen selviytyi finaaliin 12:ntena eli viimeisenä hyppääjänä.

– Tosi hyvä fiilis. En kentällä tiennyt tilannetta, joten piti vähän varmistella, olenko nyt finaalissa. Minun tavoitteeni oli päästä finaaliin ja se täyttyi, Lampela totesi.

Tyytyväisyyttä mutta myös helpotusta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä