Oulun Py­rin­nön pi­tuus­hyp­pää­jän Minja Kurtin urakka alle 20-vuo­tiai­den EM-ki­sois­sa päättyi kes­ki­viik­ko­aa­mun kar­sin­taan

Finaalipaikkaan olisi vaadittu tulos 628, Kurtin paras oli 601.

Minja Kurtilla oli keskiviikkona aikainen herätys Jerusalemissa.
Minja Kurtilla oli keskiviikkona aikainen herätys Jerusalemissa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oulun Pyrinnön Minja Kurtilla oli keskiviikkona aikainen herätys, sillä naisten pituushypyn karsinta alkoi alle 20-vuotiaiden EM-kisoissa Jerusalemissa jo aamukahdeksan jälkeen. Kurtti venytti tuloksen 601, joka ei kuitenkaan riittänyt finaalipaikkaan.

Viimeisenä 12 hyppääjän loppukilpailuun selviytyi Unkarin Bori Rozsahegyi tuloksella 628. Karsinnan paras oli Saksan Tabea Eitel (659).

18-vuotiaan Kurtin ennätys on heinäkuussa Oslossa hypätty 620, joten karsintaseulan läpäisy olisi vaatinut häneltä Jerusalemissa huippuonnistumisen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä