Oulun Miek­kai­lu­seu­ran Vil­hel­mii­na Heis­ka­ri otteli flo­ret­ti­miek­kai­lun Suomen mes­ta­rik­si – "Olin koko päivän flow-ti­las­sa"

17-vuotias ei ole asettanut uralleen konkreettisia tavoitteita. Tärkeintä on, että miekkailu on mielekästä loppuun asti.

Oulu
-
Kuva: Pekka Peura

Jos Vilhelmiina Heiskarille olisi lapsena kerrottu, että vasenkätisyydestä on miekkailussa hyötyä, nuoren liminkalaisen tie olisi voinut olla ihan erilainen.

Oikeakätisestä Heiskarista olisi kenties tullut kuin tenniskentillä loistava Rafael Nadal: miekka olisi totellut väärää kättä täydellisesti.

Vaikka miekkailijalla on nyt ikää 17 vuotta, suunnanmuutos ei ole vielä kaikkien mielestä liian myöhäistä.

– Isä on edelleen sitä mieltä, että voisin harjoitella vasenkätiseksi. Mutta se olisi sama asia, jos aloittaisin lajin yhtäkkiä alusta, Heiskari sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä