Matkailijoiden yöpymismäärät olivat Oulussa tammi-elokuussa edellisvuotisella tasolla. Tilastokeskuksen matkailutilastojen mukaan kotimaisten matkailijoiden määrä laski 4 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna, mutta ulkomaisten matkailijoiden yöpymiset sen sijaan lisääntyivät 10 prosenttia.
Ulkomaisten matkailijoiden määrä on Oulussa kasvanut viime vuosina. Merkittävää kasvua on tapahtunut erityisesti norjalaisten turistien osalta.
Elokuun loppuun mennessä norjalaisten yöpymisiä oli Oulussa kirjattu 33 000, kasvua edellisvuodesta on 9 prosenttia eli lähes 3 000 yöpymisvuorokautta. Oulussa yöpyvät norjalaiset ovat pääosin perhematkailijoita, joista suurin osa yöpyy Nallikarin leirintäalueella.
Myös hollantilaisten, ranskalaisten ja englantilaisten yöpymiset ovat kuluneena vuonna lisääntyneet, sen sijaan USA:sta tulevien vieraiden määrä on vähentynyt peräti 30 prosenttia edellisvuodesta.
Oulun hotellihuoneiden käyttöaste oli tammi-elokuussa maamme korkein, 67 prosenttia. Helsingissä vastaava luku oli 65 prosenttia, Rovaniemellä 47 prosenttia ja koko maan hotelleissa keskimäärin 49 prosenttia.
Huonekeskihinta oli Oulussa 84 euroa/vuorokaudelta, maan keskiarvohinta 76 euroa/vuorokaudelta.
Kaikista Oulun majoitusliikkeissä yöpyvistä vapaa-ajan matkailijoita on 60 prosenttia ja työmatkalaisia 40 prosenttia.