Oulun Lohien pää­val­men­ta­ja Tomi Pys­tys­tä epäil­lään epä­asial­li­ses­ta käy­tök­ses­tä: "Kir­joi­tan vas­ti­neen, ja asia kä­si­tel­lään sen jäl­keen"

Suomen uimaliitto epäilee Oulun Lohien päävalmentaja Tomi Pystystä epäasiallisesta käytöksestä. Seuran entinen juniorivalmennusvastaava Santu Pavlidi lataa kovaa tekstiä Pystysestä.

Oulun Lohien päävalmentaja Tomi Pystynen on hyllytetty tehtävästään. Arkistokuva.
Oulun Lohien päävalmentaja Tomi Pystynen on hyllytetty tehtävästään. Arkistokuva.
Kuva: Tinja Huoviala

Oulun Lohien päävalmentaja Tomi Pystynen on hyllytetty tehtävästään.

Suomen uimaliitto epäilee Pystystä epäasiallisesta käyttäytymisestä. Seura sai tiedon tilanteesta 29. syyskuuta.

– Kun sain Uimaliitolta tiedon asiasta, kerroin Tomille, että hänet on siirretty seuran toiminnasta syrjään tutkinnan ajaksi, Oulun Lohien puheenjohtaja Asko Ylitalo kertoo.

Ylitalon mukaan Uimaliiton kanssa tapausta tutkivat Suomen urheilun eettinen keskus SUEK sekä poliisi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä