Kaleva 1.6.1924. Oulun kaupungin metsien palovakuutus. Oulun kaupungin maa- ja metsäkonttorin laatimassa metsänhoitosuunnitelmassa, joka joku aika sitten valmistui, kiinnitettiin m.m. huomiota metsien palovakuutukseen. Vaikka metsien arvo on nykyään yli 10 milj. mk., ovat ne kuitenkin palovakuutetut vain puolesta arvostaan eli vähän yli 5 milj. markasta.
Koska tällaista asiaintilaa ei ole pidetty kaupungin etujen mukaisena, teki rahatoimikamari kaup.valtuustolle ehdotuksen vakuutuksen korottamisesta 9 milj. markkaan ja pyysi tarkoitukseen lisävaroja 2,760:27.
Asia oli esillä huhtikuun 15 p:nä. mutta päätettiin rahatoimikamarilta vielä pyytää lisäselvityksiä. Uudessa lausunnossaan pysyy kamari edelleen aikaisemmin tekemässään ehdotuksessa. Asia oli käsiteltävänä valt.valiokunnan viime kokouksessa ja päätettiin siinä puoltaa ehdotusta. Valtuustolle esitetään asia ensi tiistaina.
Hautausmaan kautta oikaisijat vastuuseen
Vaikka sanomalehtikuulutuksilla on joka vuosi kielletty Oulun tuomiokirkkoseurakunnan hautausmaan kautta kulku, onpa monet kieltoa rikkoneet asetettu syytteeseenkin, eivät muutama työläiset sittenkään heitä rikkomasta tätä hautausmaalle vahvistettua sääntöä, vaan yhä edelleen kulkevat työmailleen y.m. hautausmaan kautta ja aidan yli, vyöryttäen kiviä pois paikoiltaan.
Näyttää siltä kuin luultaisiin, että hautausmaa ei olekaan minkäänlaisen lain suojeluksen alainen, vaan kukin saa siellä tehdä mitä haluaa. Tämän vuoksi vieläkin ilmoitetaan, että hautausmaan läpi kulkijat sekä aitojen yli kiipeilijät samoin kuin muutkin epäjärjestyksen tekijät poliisin avulla asetetaan syytteeseen ja lain mukaan rangaistavaksi. Oulu, 31 p:nä toukok. 1924. Kirkkohallinnon puolesta K.A.Saukkonen.
Työaika Helsingin kaupungin virastoissa
Joku aika sitten määräsi Helsingin valtuusto, että työaika tulisi olemaan kaupungin virastoissa samanpituinen eli 6 tuntia, paitsi lauantaisin talvella 5 tuntia.
Helsingin rahatoimikamari on päättänyt, että virastoaika on klo 10-4, paitsi lauantaisin 10-3 ja kesän aikana 10-2. Jos kaupungin virastoissa pidetään neljännes- tai puolentunnin kahviloma tulee työajan jatkua saman verran mainittujen kellonlyömien jälkeen.
Soittokellot pyöriin, poliisi valvoo
Viime päivinä on Oulun poliisilaitos asettanut syytteeseen useita polkupyörällä-ajajia, siitä syystä, että näillä ei ole ollut soittokelloa. Mikäli meille poliisikamarista on ilmoitettu, tullaan edeskinpäin tarkoin seuraamaan polkupyöräin omistajain halua noudattaa määräyksiä. Jos laiminlyönti havaitaan, tullaan rikkojat asettamaan syytteeseen.