Oulun hyt­tys­ke­sä ei niin paha kuin odo­tet­tiin – mä­kä­rien ja paar­mo­jen huiput vielä edessä

Hyönteistutkijan omien kokemusten perusteella sääsket eivät ole olleet liikkeellä erityisen sankoin joukoin. Kokemus voi tosin olla hyvinkin erilainen riippuen siitä, missä kesäänsä viettää.

Tavanomaisena kesänä hyttysiä on eniten juhannuksen kieppeillä.
Tavanomaisena kesänä hyttysiä on eniten juhannuksen kieppeillä.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oulun seudulla viimein lämmenneet kesäsäät ovat nostattaneet kesän hyttystilanteen jälleen puheenaiheeksi.

Oulun yliopiston yli-intendentti ja hyönteistutkija Marko Mutasen havaintojen mukaan kesä on ollut hyttysten osalta normaali.

– On ollut joskus enemmänkin hyttysiä. Mäkäriäkään en ole itse juuri huomannut, Mutanen sanoo.

Hyttysten määrä on tyypillisesti suurimmillaan juhannusta edeltävän ja seuraavan parin viikon sisällä. Hyttyshuippu voidaan Mutasen mukaan olla mahdollisesti jo ohitettu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä