Oulun asun­to­mes­sua­lueen ra­ken­ta­mi­nen etenee – Vaa­ku­na­ran­nan bu­le­var­din ra­ken­ta­mi­nen alkaa kesällä

Oulu
Työt asuntomessualueella ovat käynnissä
Työt asuntomessualueella ovat käynnissä
Kuva: Pekka Peura

Asuntomessualueen ensimmäiset katurakenteet ja siihen kuuluva kunnallistekniikka valmistuvat osittain tulevan kesän aikana. Lisäksi alueella aloitetaan uuden kiertoliittymän rakentaminen. Asuntomessualueen rakentamisessa on pysytty hyvin aikataulussa, kertoo projektipäällikkö Anu Montin. 

Maanrakennustöihin liittyvät urakat saatiin jaettua hyvissä ajoin.

Entisen Vaakunakylän kohdalle sijoittuvan Vaakunarannan rantabulevardin rakentaminen päästään aloittamaan jo tänä kesänä. Aloittamaan päästään myös vastarannalla sijaitsevan Hartaanrannan alueen rantareitin ympäristöä ja katurakenteita.

Asuntomessut pidetään Oulussa vuonna 2025.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä