Kulttuuriympäristö (-miljöö) määritellään ihmisen muokkaamaksi luonnonympäristöksi ja ihmisten jokapäiväiseksi elinympäristöksi. Siihen kuuluvat arkeologinen perintö, rakennetut ympäristöt ja perinnemaisemat, joita ovat perinnebiotoopit ja rakennetut perinnemaisemat.
Oulussa on useita arvokkaita kulttuuriympäristöjä. Useimpien tuntemia ja kokemia ovat Franzenin puiston alue, Ainolan alue ja tori-suistoalue.
Oulun museo- ja tiedekeskus nipistäisi Suomen Pankin taloon suunnitellulta hotellilta yhden kerroksen pois, jäisi neljä. Museo vetoaa tehtäväänsä valvoa valtakunnallisesti merkittävää rakennettua ympäristöä. Kuulostaa tosi hienolta ja mielestäni ihan oikealta! Oulussahan "perinteisesti" halutaan tunkea hotelleja arvokkaisiin kulttuuriympäristöihin.
Museo ei valitettavasti ole kovin johdonmukainen lausunnoissaan. Se ei käsittääkseni ollut kovin hanakka Ainolan hienon rakennuksen ja sen puiston puolustamiseen, vaikka kyseessä on Åströmin suvun lahjakirjan selvä velvoite. Ainola on puistoineen (?) menossa pilkkahinnasta yksityiselle toimijalle. Asia on vielä sisällä korkeimmassa oikeudessa. Mielestäni Ainola on ikävä esimerkki Oulun poukkoilevasta kulttuuripolitiikasta. Kyse on kestämättömästä kestävästä kehityksestä.
Kaikkein karuin esimerkki on torin-suiston kulttuuriympäristöön tyrkyllä oleva Terwa Tower, hotelli sekin. Täällä museon lausunto on ihmeteltävän karu. Museo vetoaa Franzenin alueen lausunnossaan tehtäväänsä valvoa valtakunnallisesti merkittävää kulttuurimiljöötä, mihin tämä tehtävä unohtui Terwa Towerin veltossa lausunnossa. Tori- ja suistoalue on aivan yhtä merkittävä ja tunnustettu valtakunnallisesti kuin Franzenin alue. Silti museo oli valmis hyväksymään Terwa Towerin, koska "suunnittelu oli kehittynyt oikeaan suuntaan".
Valitettavasti Terwa Tower (20 kerrosta) peittää näkymät joka suuntaan ja joka suunnasta. Kyllähän sitä toivoisi jonkinlaista loogisuutta ja yhtenäistä linjaa museon lausuntoihin Oulun kulttuuriympäristöistä.
Oululla on omat kulttuuriset heikkoutensa. Nämä edellä osoitetut heikkoudet – etenkin jos ne toteutuvat – koskevat ihan tavallisia lukuisia oululaisia. Kulttuuriympäristöissä on kyse kulttuurisesta kestävästä kehityksestä, eli asia koskee myös tulevia sukupolvia.
Veikko Ervasti
(vas.), Oulu