Ou­lu­lais­läh­töi­sen Jukka Kok­ko­nie­men työ Ko­lum­bias­sa tuottaa tulosta – 13-vuo­tias Ka­ta­lii­na-ty­tär teki his­to­riaa MM-ki­so­jen nuo­rim­pa­na suun­nis­ta­ja­na

Tahko
Suunnistuspäivä Tahkolla oli ikimuistoinen Kolumbian maajoukkueen päävalmentajalle Jukka Kokkoniemelle ja hänen Kataliina-tyttärelleen.
Suunnistuspäivä Tahkolla oli ikimuistoinen Kolumbian maajoukkueen päävalmentajalle Jukka Kokkoniemelle ja hänen Kataliina-tyttärelleen.
Kuva: Vesa Moilanen/Lehtikuva

Yhdellä vaihto-oppilasvuodella voi olla käänteentekevä vaikutus. Kun hallintotieteen ylioppilas ja oululaislähtöinen suunnistaja Jukka Kokkoniemi suuntasi 2000-luvun alussa Ruotsiin, hän ei arvannut, miten kohtalo muovaisi elämänpolkua.

– Ruotsissa eräs kolumbialainen tyyppi ehdotti, että lähtisin käymään hänen kotimaassaan.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä