Ou­lu­lai­sen Matti Han­nuk­sen ur­hei­lu­kir­jas­to on ai­nut­laa­tui­nen koko maail­man mit­ta­kaa­vas­sa – Yleis­ur­hei­lu­kir­jo­ja on kolmen seinän verran, ja vä­hi­tel­len niille pitää keksiä uusi koti

Kirjojen lisäksi hyllyissä on pinotolkulla lehtiä, osa sidottuina vuosikertoina.

Oululaisella urheilukirjailija Matti Hannuksella on koko maailman mittakaavassa ainutlaatuinen yleisurheilukirjasto työhuoneessaan.
Oululaisella urheilukirjailija Matti Hannuksella on koko maailman mittakaavassa ainutlaatuinen yleisurheilukirjasto työhuoneessaan.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Huoneen koko on 12 neliömetriä. Hyllymetrejä saattaisi nopean arvion mukaan olla ehkä 50–70.

Kolme seinää täynnä kirjoja, lattiarajasta kattoon saakka.

On kuin Rajakylän Ailakkitien rivitaloasunnon yhteen huoneeseen olisi piilotettuna salainen museo. Yksityishenkilön yleisurheilukirjastona tämä Matti Hannuksen työhuoneen kokoelma on lähes ainutlaatuinen koko maailman mittakaavassa.

– Sanoisin, että Suomessa on puolen tusinaa ihmistä, joilla on paljon yleisurheilukirjoja, Hannus arvioi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä