Oululaisen teknologiayhtiö Bittiumin liikevaihto kasvoi edellisvuodesta 7,7 prosenttia vuoden ensimmäisellä vuosineljänneksellä. Yhtiön liikevaihto oli 18,4 miljoonaa euroa.
Bittiumin toimitusjohtaja Hannu Huttunen kertoo tiedotteessa teknologiayhtiön liikevaihdon ja tilauskannan kasvaneen.
Tuoteliiketoiminnassa liikevaihto kasvoi taktisen viestinnän tuotteissa ja tietoturvallisten puhelimien myynnissä. Sen sijaan terveysteknologiatuotteiden myynti oli komponenttipulan vuoksi huomattavan alhainen.
Bittiumin liiketulos parani edellisvuodesta, mutta oli juuri komponenttipulasta johtuvien toimitusvaikeuksien takia miljoona euroa tappiollinen. Yhtiön mukaan komponenttipula vaikuttaa tuoteliiketoimintaamme myös loppuvuoden aikana.
Kasvua tietoturva- ja puolustusteollisuuden tuotteissa
Bittiumin tilauskanta kasvoi 13 prosenttia viime vuoden lopusta ja oli 33,3 miljoonaa euroa.