Viime syksy oli Juuso Raitalalle raskasta aikaa. Hänellä diagnosoitiin pitkän sairasteluputken jälkeen kasvain toisessa keuhkoputkessa. Lääkäri epäili, että kasvain olisi pahanlaatuinen ja vasen keuhko jouduttaisiin ehkä poistamaan kokonaan.
Kasvain osoittautui lopulta hyvänlaatuiseksi, ja se leikattiin onnistuneesti pois. Epätietoisuus tulevasta oli kuitenkin psyykkisesti hyvin raskasta, ja Raitalalle jo aiemmin tuttu masennus oli nostanut jälleen päätään. Sosiaalinen, ”bailukeisarina” kavereiden kesken tunnettu mies ei jaksanut nähdä ystäviä tai olla oma pirteä itsensä.
Kirsikkana kakun päälle Raitala erosi tyttöystävästään, joka alkoi pian eron jälkeen avoimesti lähentyä erään Raitalan kaverin kanssa. Elo tuntui tukalalta. Kun Raitalan ystävä Ville Parviainen kysyi, lähdetäänkö reissuun, oli helppo vastata myöntävästi.