Ou­lu­lai­nen Ilkka ”C­hi­li-Ile” Tuo­maa­la hyppäsi nol­las­ta koko Suomen chi­li­kuis­kaa­jak­si

Ilkka Tuomaala kasvattaa intohimoisesti chilipaprikoita ja tekee niistä Youtube-videoita. Viimeisimpänä projektina Ilkka Tuomaalalla on kokeilla, että kasvaako chili paremmin valkoisessa vai keltaisessa valaistuksessa.

Oulu
-
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Yli kymmenen vuotta sitten Ilkka Tuomaala astui kaverinsa asuntoon, koska oli lupautunut auttamaan kantohommissa. Asunnosta paljastui chilikasvien paratiisi. Simppeli kantokeikka muuttui päiväksi, jolloin chilipaprikat astuivat Tuomaalan elämään.

Nyt Tuomaalan kämppää koristavat tuuheat chilipuskat. Kesäisin kasvit pääsevät parvekkeelle paistattelemaan, mutta talvea kasvit eivät ulkosalla kestä.

Kasvattamisharrastukseen tuli uusi puoli Youtube-kanavan pyörittämisestä. Chiliaiheisia videoita on kertynyt Chili-Ilen kanavalle jo yli 600.

Tuomaala ei ole vielä kyllästynyt chilien tuliseen makuun. Aina voi kokeilla tehdä uusia mausteita ja jauheita kasvattamistaan paprikoista. Chileissä viehättääkin Tuomaalaa sekä kasvatuspuoli että ruokapuoli.

Miksi Ile valitsee vesiviljelyn mustan mullan sijaan? Entä miten leppäkertut liittyvät chilien kasvattamiseen?

Kuuntele koko haastattelu alta. Toimittaja on Sini Salmirinne.

Ilmoita asiavirheestä