Yksi Oulun ensi vuoden investointikohteista on Ranta-Toppilan venesataman satama-altaan teko. Siihen on varattu 2,5 miljoonaa euroa.
Kuva: Jarmo Kontiainen
Oulun kaupungin investointitaso on kaupunginjohtaja Päivi Laajalan talousarvioesityksessä ensi vuoden osalta bruttomäärältään noin 148 miljoonaa euroa.
Kun kaupungin vuosikate ei investointeihin riitä, toteutetaan ne velkarahalla. Sitä otetaan ensi vuonna investointien vuoksi lisää 87,6 miljoonaa euroa.
Laajala muistutti tiistaina talousarvion julkistamistilaisuudessa, että investointitarpeet kasvavat tulevina vuosina ja velkamäärä lisääntyy edelleen niiden myötä.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut