Oulussa järjestettiin viime vuonna rasisminvastaisia mielenosoituksia kaupungissa tapahtuneiden viharikosten myötä.
Kuva: Tiina Wallin
Oulun kaupunki on saanut Kaikki Oulu -hankkeelle myönteisen rahoituspäätöksen. Kyseessä on Oulun rasisminvastaisen toimenpideohjelma.
EU:n rakennerahaston kolmivuotisen ESR-rahoituksen määrä on 1 234 084 euroa.
Rasisminvastaisen toimenpideohjelman tarkoituksena on tunnistaa, ennaltaehkäistä ja torjua rasismia sen kaikissa muodoissa, tukea rasismin uhreja sekä lisätä vuorovaikutusta ja luottamusta Oulun eri väestöryhmien välillä.
Oulun kaupunginjohtaja Ari Alatossavan mukaan rahoituksella toteutetaan Oulun kaupungin moninaisuusjohtamista ja henkilöstön antirasismiosaamista.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut