Yksi Oulun kaupungin erä- ja luontokulttuurimuseolle tarjoamista paikoista on torinranta. Joko punaisen polkupyöräbaanan oikealla puolella sijaitsevan parkkialueen tuntumaan tehtävä kokonainen museorakennus tai Vänmanninsaareen rakennettavan Terwa Tower -tornihotellin tilat.
Kuva: Janne Körkkö
Valtakunnallisen erä- ja luontokulttuurimuseon paikaksi hakevilta parhailta kunnilta pyydetään lisää tietoa hakemustensa tueksi, ja Oulu on yksi niistä.
– On hakijoita, joita lähdetään nyt tarkemmin selvittämään. Ne ovat mielenkiintoisia paikkakuntia. Kuitenkin ne, joille lähetetään toisen kierroksen tarjouspyynnöt, se päätös tehdään vasta joskus kuukauden päästä, sanoo museohankkeen projektipäällikkö Timo Kukko.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut