Ota oma pari mukaan la­va­tans­sei­hin – Tans­si­la­vat avau­tui­vat hei­nä­kuun alussa, mutta tans­seis­sa pitää nou­dat­taa tiuk­ko­ja eri­tyis­jär­jes­te­ly­jä

Tanssijoiden määrää rajoitetaan puoleen normaalista, ja tanssikurssille pitää tuoda oma vesipullo.

Tanssilavat alkavat avata oviaan.

Periaatteessa tansseja voisi pitää erityisjärjestelyin jo heinäkuun ensimmäisenä päivänä, mutta käytännössä parketille pääsee vasta viikonloppuna.

Ohjelmatoimisto Gramofoni aloittaa tanssien järjestämisen kymmenellä eri lavalla ympäri Etelä-, Keski- ja Itä-Suomea.

Koronan takia isoille lavoille otetaan enintään 450 ja pienemmille enintään 200 tanssijaa, Gramofonin toimitusjohtaja Toni Nuotio kertoo.

Tämä on alle puolet siitä, mitä suurimmille lavoille mahtuu, sillä iso tanssipaikka voi imaista jopa yli tuhat ihmistä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä