Nykyään puhelimessa, netissä ja postimainosten kautta tarjotaan oston ja lehtitilausten yhteydessä tilaajalahjoina erilaisia kylkiäistuotteita ilmaiseksi. Niitä ovat esimerkiksi taskulamput, monitoimityökalut, rullamitat, kestokassit, sateenvarjot sekä pyyhkeet ja patalaput.
Jos vanhempi ihminen suostuu puhelimessa ylikalliiseen lehtitilaukseen ja huomaa myöhemmin tehneensä virheen, niin tilauksen peruminen on tehty niin monimutkaiseksi, että hänen on vaikea tai mahdotonta sitä perua.
Halpatavaralla vaikuttamisen keinot ovat suhteessa hämmästyttävän lähellä niitä, joilla suuret tuuli- ja aurinkovoimayhtiöt sekä datakeskusyritykset ovat ryhtyneet pehmentämään pienten kuntien asukkaita. Näin toimitaan, jotta he eivät puuttuisi näiden alojen rakentamisen aiheuttamiin ympäristöhaittoihin.
Energia- ja datakeskusyhtiöiden ”hyvän tahdon eleinä” tarjotaan rakennuspaikan puunmyyntituloja kuntalaisten hyväksi, valaistusta pururadoille, hiihtolatujen ylläpitoa, kuntolaitteita kouluille ja kuntosaleille, laavuja ja nuotiopaikkoja tuulivoimaturisteille ja paikallisille asukkaille. Tuki ja sponsorointi urheiluseuroille ja kyläyhdistysten kesäjuhlille sekä koululaisten luokkaretkille ovat myös esimerkkejä.
”Pienellä rahalla” pyritään luomaan myönteistä ilmapiiriä asukkaisiin päin, kun samalla pienten kuntien päättäjiä lobataan suurilla ylimitoitetuilla kiinteistöverotuloilla ja työllisyysvaikutuksilla sekä vähätellään ihmisille ja luonnolle koituvia haittoja.
Näin Suomessa!
Hannu Heinonen
Luhanka