Eduskunnan tarkastusvaliokunnan tilaamassa tuoreessa tutkimuksessa arvioitiin aktiivisen työvoimapolitiikan palveluiden kustannushyötyjä. Kaksi oli ylitse muiden – toinen niistä oppisopimuskoulutus.
Kyseessä on mahtava konsepti, joka erottautuu muista siinä, että opiskelijan kouluttautuminen tapahtuu käytännön työtehtävien parissa työpaikalla. Siitä maksetaan palkkaa ja sen aikana voi suorittaa jopa kokonaisen ammatillisen tutkinnon.
Ei ole ihme, että vuosittain noin 60 000 kansalaista valitsee juuri oppisopimuskoulutuksen omaksi polukseen. Mutta luku voisi olla vieläkin suurempi, jos lainsäädännön turmiollinen tulppa saataisiin poistetuksi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut