OYS vastaa hoi­ta­jan kri­tiik­kiin: Osaa­jien puute vii­väs­tyt­tää lap­si­po­ti­lai­den hoitoa ani­har­voin

Lastenkirurgian ylilääkärin mukaan päivystysleikkauksen ajankohta on monen tekijän summa, ja viive on lähes aina tietoinen ja harkittu ratkaisu.

Oulussa on koko Pohjois-Suomen ainoa lastenkirurgin ympärivuotinen päivystys sekä lasten teho-osasto.
Oulussa on koko Pohjois-Suomen ainoa lastenkirurgin ympärivuotinen päivystys sekä lasten teho-osasto.
Kuva: Pekka Peura

Onko OYSin leikkausosastolla riittävästi resursseja hoitaa lapsia päivystysajalla? Tätä epäiltiin Kalevassa 3.1. julkaistussa mielipidekirjoituksessa, jossa nimimerkki Sairaanhoitaja kertoi lastensairaanhoitajia hälytettävän vapaa-ajalta töihin.

Lastenkirurgian ylilääkäri, professori Juha-Jaakko Sinikumpu kertoo sähköpostivastauksessaan tällaisten tapausten olevan harvinaisia.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä