Osa Kai­nuun­ties­tä saa uuden läm­pi­män sä­vyi­sen ka­tu­va­lais­tuk­sen

Valaisimien vaihtotyöt alkavat arviolta 20.‒21. syyskuuta. Vanhat turhan tehokkaina pidetyt valot siirretään käyttöön Ratakadulle.

Oulun kaupunki uudistaa Kainuuntien katuvalaistusta. Led-valaistuksen väri muutetaan aiempaa lämpimämmän väriseksi, eli valon sinisävyisyys vähenee selvästi.

Valaistus muuttuu Teuvo Pakkalan kadun ja eteläisen alikulun välisellä osuudella.

Kainuuntie saa uutta valaistusta Teuvo Pakkalan kadun ja eteläisen alikulun väliselle osuudelle. Arkistokuva elokuun alusta.
Kainuuntie saa uutta valaistusta Teuvo Pakkalan kadun ja eteläisen alikulun väliselle osuudelle. Arkistokuva elokuun alusta.
Kuva: Miika Yliniemelä

Kaupungin mukaan nykyiset valaisimet ovat tarpeettoman tehokkaita Kainuuntielle. Purkamisen jälkeen ne siirretään käyttöön Ratakadulle, jonka valaistus kaipaa lisätehoa. Ratakadun tilanne on syntynyt kun toisen puolen valopylväät on poistettu kaukolämpötyömaan tieltä.

Valaisimien vaihtotyöt alkavat arviolta 20.‒21. syyskuuta. Työn aikana Kainuuntiellä on valaistuksen vaihdon ajan tilapäisiä liikennejärjestelyjä ja lyhytaikaisia valaistuskatkoja.

Uudet katuvalaisimet perustuvat kaupungin mukaan oululaisen Greenled Oy:n toimittamaan valaistusteknologiaan. Valojen spektriä on muokattu siten, että haitalliseksi arvioidun sinisen valon osuus on hyvin vähäinen.

Tavoitteena on vähentää valaistuksen vaikutuksia öiseen ympäristöön ja yöllä aktiivisiin eläimiin. Uudet valaisimet ovat myös aiempaa energiatehokkaampia. Sinisen valon vähentäminen vähentää myös häikäisyä.

Sinisen valon vähennyksen luvataan parantavan myös näkyvyyttä sumussa ja lumisateessa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä