Valtio-omistaja tiukentaa otettaan
Omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen haluaa kaikkien yhtiöiden hallituksiin virkamiesjäsenen. Ex-liikenneministeri Merja Kyllönen ei unohda päivää, jolloin hallitus heitti sähköverkoille hyvästit.
Tytti Tuppuraisen mukaan kaikkien valtion omistamien yhtiöiden hallituksiin pitää saada virkamiesjäsen, jotta valtio-omistajaa ei yllätetä, kuten Fortumin tapauksessa on käynyt. Eurooppa- ja omistajaohjausministeri kuvattiin kouluvierailun yhteydessä Oulun normaalikoululla viime maanantaina.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Energiayhtiö Fortumin kujanjuoksu on pitänyt oululaisen Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppuraisen (sd.) kiireisenä.
Euroopassa on sota ja energiakriisi, ja valtion puoleksi omistaman Fortumin Uniper-seikkailut ovat aiheuttaneet miljardien eurojen menetykset veronmaksajille.