Opettajien perehdyttäminen omaan työtehtävään ja oppilaitoksen toimintakulttuuriin on aina ollut melko heikkoa. Huonoimmillaan perehdytys on ollut sitä, että opettajalle on vain näytetty luokkahuone ja toivotettu onnea.
Korona-aikana ongelma on pahentunut. Koulutyöyhteisön jäsenet eivät luontevasti kohtaa toisiaan. Huolehditaan terveysturvallisuudesta, mikä on tietenkin välttämätöntä. Tämä kuitenkin aiheuttaa ongelman, että opettajayhteisö joutuu eristäytymään ja työskentelemään huomattavasti aiempaakin enemmän yksin.
Vastavalmistuneet opettajat ovat kertoneet suurimmaksi haasteekseen koulutyön arjen ja käytäntöjen haltuunoton. Opettajankoulutus ei ole pystynyt kertomaan, mitä opettaja oikeasti kohtaa arjessa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut