Oulun tuomiokirkon opastetut kierrokset käynnistyvät keskiviikkona 26. kesäkuuta.
Kirkkokierrokset on jaettu kirkon arkkitehtuuria ja taidetta esitteleviin yleiskierroksiin sekä teemallisiin kierroksiin.
Teemakierroksilla tarkastellaan, kuinka esimerkiksi Oulun merellisyys tai Raamatun kertomukset näkyvät tuomiokirkossa. Kierroksilla pääsee tutustumaan myös tuomiokirkon kirkkotarhaan, valon vaikutukseen kirkon ulkoasuun ja tunnelmaan sekä antiikin, varhaiskristillisyyden ja kristillisen symboliikan näkymiseen tuomiokirkossa.
Yleiset kierrokset ovat keskiviikkoisen ja teemalliset kierrokset torstaisin. Molemmat alkavat kello 17 ja kestävät noin tunnin.
Kierrokset jatkuvat 28. elokuuta saakka eikä niille tarvitse ilmoittautua erikseen.
Lapsille suunnattu kirkkobingo järjestetään keskiviikkoisin kello 13.30. Tilaisuus kestää puoli tuntia.
Oulun tuomiokirkko toimii myös tiekirkkona ja on avoinna koko kesän. Opas on paikalla joka päivä kello 10–20 elokuun loppuun saakka.
Tuomiokirkossa on käynnissä julkisivuremontti ja kulkureitti kirkon sisälle voi vaihdella ajoittain remontin vuoksi.
Viime kesänä tuomiokirkossa kävi touko-elokuun aikana noin 14 000 vierailijaa.
Tuomiokirkon teemakierrokset
27.6. Merellinen Oulu ja tuomiokirkko
4.7. Raamatun kertomukset kirkon taiteessa
11.7. Tuomiokirkon kirkkotarha
18.7. Valo Oulun tuomiokirkossa
25.7. Antiikki, varhaiskristillisyys ja kristillinen symboliikka tuomiokirkossa