Taidetta ja teollisuutta yhdistävä teossarja sai alkusysäyksen, kun Pohjoisen oopperakomppanian taiteellinen johtaja ja perustaja Jenni Kinnunen muutti Oulusta Muhokselle vuonna 2015. Alueen vanhojen rakennusten myötä kiinnostus paikallishistoriaan heräsi. Kinnunen alkoi tutkia Oulujoki-yhtiön tarinaa.
“Teollisuusyhteisöt ovat aina kiehtoneet minua. Oulujoen vesivoimalaitoksilla on suuri rooli jälleenrakennuskauden kulttuuriympäristönä. Halusin selvittää, mitä muistoja voimalaitosten yhteisöistä kaikuu vielä nykymaailmaan ja toisaalta tutustua jokeen uutena kotiympäristönäni”, Kinnunen kertoo.
Ihmiset monumenttien takana
Kinnunen on vuosien varrella käsitellyt vesivoimalaitoksia eri tavoin taiteessaan. Oulu2026-ohjelmistossa jokaisella sarjan teoksella on oma taiteellinen työryhmä, joka on tulkinnut laajaa aineistoa ja teemaa omasta näkökulmastaan.
“Osassa teoksia vesivoimalaitokset ovat enemmän taustalla, kun taas esimerkiksi kokeellisessa Pyhäkoski-oopperassa totesimme dramaturgi Jolien Van De Sanden kanssa, että voimalaitos on kuin itsenäinen henkilöhahmo.”
Vaikka teokset esitetään massiivisissa kohteissa, niiden tarinat kertovat Kinnusen mukaan myös jotain hyvin inhimillistä. Sarjan aloittavan Silkkiperhonen-monologioopperan pohjamateriaalina on käytetty erään voimalaitoksessa työskennelleen henkilön ompelemia vaatteita ja muita tavaroita.
“Monumenttien takana ovat yksilöt, jotka antavat niille merkityksen, kuten Minna Mikkosen libretto upeasti kertoo”, Kinnunen pohtii.
Veden voima lujittaa
Kahden videoteoksen Ala-Utos + Liederkreis-Oulujärvi -näytös tapahtuu drive-in-tyyliin voimalaitoksen patosiltarakenteisiin heijastettuna. Kuin aalto, joki -teos taas on kuva- ja performanssitaiteilija Mari Kämäräisen ja 1872 kuolleen runoilija Isa Aspin yhteisduetto ajan ja paikan halki.
Osassa teoksia yleisö pääsee myös osallistumaan: kesän Vesirituaali-teoksessa vettä soitetaan eri tavoin uimarannoilla.
“Olemme säveltäjä Tytti Arolan kanssa halunneet palata perimmäisen elementin, veden, äärelle. Ihmisissä oleva vesi ja suhteemme siihen tekevät meistä niitä olentoja, joita olemme. Minulle rituaalit ovat myös yhteisöä lujittavia voimia ja siirtymiä vaiheesta toiseen. Maailman muutosten keskellä tuntuu, että meillä on tässä ajassa tarvetta rituaalille”, Kinnunen summaa.
Vesivoimalaitokset-oopperasarja Oulu2026-ohjelmistossa:
Silkkiperhonen-monologiooppera
To 28.5.– la 30.5. Seitenoikean vesivoimalaitos, Hyrynsalmi / Ristijärvi
Vesirituaali – osallistava koko perheen esitys veden kiertokulusta (vapaa pääsy)
Ke 15.7.– su 19.7. uimarannoilla, Muhos, Utajärvi, Paltamo ja Suomussalmi
Pyhäkoski – kokeellinen ooppera saksofonikvartetille ja elektroniikalle
To 27.8.– la 29.8. Pyhäkosken vesivoimalaitos, Muhos
Ala-Utos + Liederkreis-Oulujärvi – kahden videoteoksen näytökset voimalaitoksella (vapaa pääsy)
Pe 11.9. Aittokosken vesivoimalaitos, Suomussalmi
La 12.9. Pällin vesivoimalaitos, Muhos
Kuin aalto, joki – ooppera performanssitaiteilijalle, naiskuorolle ja elektroniikalle
La 19.9.–su 27.9. Jylhämän vesivoimalaitoksen patovalli, Jylhämä
Huomiothan teosten yleisöohjeet. Useat esityspaikat eivät ole esteettömiä.