Pääkirjoitus

Onko Trump jää­mäs­sä Har­ri­sin jal­koi­hin? – Yh­dys­val­lat käy vaa­lei­hin ja­kau­tu­nee­na

Runsaan 80 päivän kuluttua pidettävät presidentinvaalit saattavat jakaa Yhdysvaltoja. Jopa väkivallan uhka leijuu ilmassa.

Presidentti- ja varapresidenttiehdokkaat on saatu nimettyä Yhdysvaltain marraskuussa pidettäviin presidentinvaaleihin. Vaaleista on näillä näkymin tulossa tiukka välien selvittely kahden täysin erilaisen ehdokkaan, demokraattien Kamala Harrisin ja republikaanien Donald Trumpin kesken.

Harris ja tällä viikolla nimitetty varapresidenttiehdokas Tim Walz ovat nousseet useissa mielipidetiedusteluissa Trumpin ja tämän aisaparin J.D. Vancen ohitse. Trumpin kampanja hallitsi gallupeita ennen presidentti Joe Bidenin vetäytymistä ehdokkuudestaan.

Vastaajamääriltään verrattain kapeat gallupit eivät Yhdysvalloissa kuvasta todellisuutta kovinkaan tarkasti.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut