Motto: "Karaoke on rauhantyötä, laulaessa ei ammuskella" (Eero Suvilehto).
Karaokelaulu on vähemmän arvostettu, useimmiten tavallisten kansalaisten kansankuppiloissa harrastama taidemuoto. Se syntyi Japanissa, kun muusikko Daisuke Inoue keksi karaokelaitteen vuonna 1971 etsiessään tapaa laulaa nauhoitetun musiikin päälle mikrofonia käyttäen. Japanista karaoke levisi nopeasti moniin Aasian maihin ja sitten Eurooppaankin. ”Karaoke” -sana on japania ja tarkoittaa oikeastaan ”laulua tyhjän päälle ilman orkesteria”.
Vuoden 2026 Euroopan kulttuuripääkaupunki Oulu on Suomessa suosittu myös karaoken harrastajien keskuudessa. Yhdistyksiä on syntynyt jo 1990-luvulla, niin Oulussa, Oulunsalossa kuin lähipitäjissä.
Kävin Oulussa maaliskuun alussa tutustumassa kulttuuritarjontaan ja katsastamassa paria karaokepaikkaa, nimittäin ravintolat Peppers ja Sarkka. Molemmissa riitti tunnelmaa, ja Peppers tarjosi karaokea jo varhain iltapäivällä.
Miksi karaoke on suosittua? Kysyin asiasta Peppersin iltapäivälaulajilta.
"Käyn karaokepaikoissa lähinnä fiilingin mukaan ja sielunhoidollisista syistä. Tunnelma on usein aika harras, hyväksyvä ja armollinen heikommallekin esiintyjälle. Kulttuurivuonna olen miettinyt, että tuo terapeuttisuus on kulttuuria, joka ansaitsee kunnioitusta näinä kovina aikoina. Kyse on jokamiehen ja -naisen oopperasta tai jopa jostakin vielä suuremmasta, johon kannattaa tutustua." (Eero Suvilehto)
"Olen harrastanut karaokea noin 20 vuotta. Yrittäjänä ei ole aina ollut mahdollisuutta olla aktiivinen, mutta eläkeläisellä on aikaa. Harrastus on mukava, saa tutustua samanhenkisiin ihmisiin ja pitää mielen virkeänä. Laulujen ei tarvitse mennä aina hyvin, mutta ajan myötä löytää oman tyylin ja oppii tuntemaan oman äänensä mikä kutakuinkin sopii itselle." (Eila Pääskylä)
Eila ja Eero ovat eläkeläisiä ja laulajina taitavia puoliammattilaisia. Eero taitaa tykätä paljon vanhoista suomalaisista iskelmistä ja romansseista. Eila esitti Peppersissä melkoisen repertuaarin: Eino Leinon Nocturnesta Uralin pihlajaan.
Molemmat laulajat kritisoivat Oulua siitä, että Euroopan kulttuuripääkaupunki ei ole mitenkään huomioinut laajaa karaokelaulajien joukkoa! Sitä jäin minäkin ihmettelemään...
Pentti Stranius
FL, kirjailija, Joensuu