EK:n johtava asiantuntija Jari Huovinen sanoo, etteivät mikroyrittäjät kestä kovin monta korona-aaltoa peräkkäin.
Kuva: ROB ORTHEN
Koronapandemian uusi aalto kurittaa erityisesti pienten mikroyrittäjien tulevaisuuden näkymiä ja toiminnan kannattavuutta.
– Mikroyrityksissä kriisien kestokyky on heikentynyt ja puskurit alkavat olla loppu. Mikroyrityksissä on paljon yrityksiä, jotka eivät kestä enää uusia iskuja, johtava asiantuntija Jari Huovinen Elinkeinoelämän keskusliitosta (EK) sanoo.
Huovisen mukaan monet pienetkin yritykset olivat saaneet juuri ja juuri "snorkkelinsa vedenpinnan yläpuolelle", mutta uusi korona-aalto käänsi tilanteen päälaelleen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut