Viime päivien uutisoinnissa on noussut esille eri sairaaloiden ja terveyskeskusten toimintojen lopettaminen tai vähentäminen. Meitä potilaita ja hoitoa tarvitsevia on varmasti kymmeniätuhansia ympäri maatamme erilaisissa jonoissa odottamassa omaa vuoroamme hoitoon pääsemiseksi.
Omakohtaiset kokemukseni ovat panneet miettimään asia: Elokuussa 2023 Lääkärikeskus Mehiläisen erikoislääkäriltä lähti lähete OYS:iin jalkojeni hermoratojen kuvauksiin. OYS:sta minut ohjattiin 21.12. lähetetyllä kirjeellä varaamaan aika terveyskeskuksesta ENMG-kuvaukseen. Terveyskeskuksesta aikaa varatessani minulle luvattiin ilmoittaa Omahoidossa 23.1. kuvausasiasta. Tätä ilmoitusta ei koskaan tullut. Omahoitokin netissä lopetettiin.
Asiaa tiedustellessani minulle ilmoitettiin, että minulle on lähete verikokeisiin NordLabiin, jota ihmettelin ja josta en ollut saanut mitään tietoa. Laboratoriotuloksen näkyivät koneellani 21.2.
Edelleenkään toukokuun alussa, lähes yhdeksän kuukautta minua tutkineen Mehiläisen lääkärin kuvauspyynnön lähettämisestä, en ole saanut aikaa ENMG-kuvaukseen eikä minkäänlaista yhteyttä ole otettu. Kysyessäni asiasta minulle ilmoitettiin, että olen jonossa lääkärille.
Maaliskuun puolivälin jälkeen sain oireita (eivät liity ENMG-kuvauksiin), joiden takia minun pitää nousta öisin 2-3 kertaa hoitamaan itseäni. Väsyneenä yövalvomisesta yritin varata aikaa terveyskeskuksesta. Vastaukseksi sain, että minähän olen jo jonossa lääkärille, joten en saa muuta aikaa.
Siis minun lääkärille pääsyni on nyt niputettu vuoden alussa varaamani yritykseen saada aika ENMG-kuvaukseen, joiden takia minä nyt odotan pääsyä terveyskeskuslääkärille.
Pidän kuvaamaani kiemuraista polkua kohti ENMG-kuvausta ja lääkärille pääsyä ruuhkautumisesta aiheutuvien viivytysten seurauksena.
Me lääkäriin pyrkijät koemme omakohtaisesti, minkä paineen ja kiireen alaisena OYS:ssä ja terveyskeskuksessa joudutaan toimimaan. Kun Oulussa ei nytkään pystytä vastaamaan hoitotarpeeseen, miten voidaan ottaa vastaan Oulaskankaan sairaalan erikoistoimenpiteitä vaativat potilaat?
Myös Raahen päivystyspotilaat tulevat kuormittamaan entisestään Oulun päivystystä ja varmasti myös Kemistä tulee paineita Oulun päivystykseen. Miten järjestetään edestakaiset potilaiden kuljetukset? Kuka maksaa? Paine kuormittaa vahvasti myös perusterveydenhoitoa Oulun terveyskeskuksissa.
Kokemusasiantuntijana synnytyksistä olen ollut tyrmistynyt synnytysten lopettamisesta sairaaloissa. Vieläpä aikana, jolloin syntyvyyden lasku on maamme suurimpia huolenaiheita.
Lapsen syntymä perheeseen ei ole vain toimenpide OYS:ssa, vaan huomattavasti laajempi perhekohtainen kokemus ja jännitys pitkästä sairaalamatkasta. Varmasti Oulaskankaan ja muissa vastaavissa sairaaloissa synnytysten turvallisuus on ollut normaalisynnytyksissä huippuluokkaa. Vain hyvin harvat synnytykset tarvitsevat OYS:n tarjoamia erikoistoimenpiteitä.
Terveydenhoitoon ja vanhusten vaativaan pitkäaikaiseen hoitoon varatut rahat eivät riitä ylläpitämään nykyistä terveydenhoidon tasoa maassamme. Tiettyihin paikkakuntakohtaisiin investointeihin osoitetaan samaan aikaan pääministerin ja hallituksen esittämässä talousarviossa uutena menoeränä miljardeja euroja. Siirretäänpä ne rahat kaikkien suomalaisten tarvitsemaan hyvinvointiin ja terveydenhoitoon!
Asioiden tärkeysjärjestys
Julkaisemme kirjoituksen poikkeuksellisesti nimimerkillä.