Kolumni

Oi­keus­val­tion pe­ri­aat­teet ta­kaa­vat tur­val­li­suut­ta – pe­rusoi­keu­det kuu­lu­vat kai­kil­le kan­sa­lai­sil­le

Oikeus- ja hyvinvointivaltion ansiosta Suomessa on erinomaiset mahdollisuudet selviytyä suuremmistakin ongelmista ja turvallisuusuhista kuin pakolaisleiriltä palaavien lasten ja heidän äitiensä paluusta Suomeen, Jukka Kekkonen kirjoittaa.


Kolmen naisen ja yhdeksän alle 10-vuotiaan lapsen paluu Suomeen Al- Holin pakolaisleiriltä on herättänyt valtavia tunnekuohuja. Kiivaimmat, voimakkaimmillaan jopa kostonhimoiset reaktiot ovat liittyneet siihen, miten vapaaehtoisesti ääri-islamilaisen Kalifaatin alueelle lähteneitä naisia tulisi paluun jälkeen kohdella. Mikä on heidän vastuunsa raa´an ja epäinhimillisen Kalifaatin kannattajien tekemistä rikoksista ja vakavista ihmisoikeusloukkauksista? Ja kuinka suuren turvallisuusuhan he aiheuttavat Suomessa? Mitä heidän lapsilleen pitäisi tehdä?

Kysymykset ovat vakavia ja aiheellisia. Mutta valitettavasti niihin ei ole olemassa helppoja ja varmoja vastauksia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut