Ohi­kul­ki­ja il­moit­ti savusta Pak­ka­huo­neen­ka­dun 16-ker­rok­si­ses­ta tor­ni­ta­los­ta – Pa­lo­mes­ta­ri: ei ollut savua, oli höyryä

Pelastuslaitos kävi nostolavalla yläilmoissa tarkistamassa, tuleeko jostakin huoneistosta savua vai höyryä.
Pelastuslaitos kävi nostolavalla yläilmoissa tarkistamassa, tuleeko jostakin huoneistosta savua vai höyryä.
Kuva: Pyydystäjä83

Mahdollinen savuhavainto Oulun keskustan 16-kerroksisesta tornitalosta työllisti pelastuslaitoksen yksiköitä lauantaina iltapäiväneljän aikaan.

Hälytys tuli Pakkahuoneenkadulle, jossa ohikulkija oli tehnyt hätäilmoituksen savusta Plaanatornista arviolta viidennen tai kuudennen kerroksen kohdalta.

Palomestarin mukaan rakennuksen paloilmoittimet eivät olleet hälyttäneet. Paikalla pyrittiin paikantamaan mahdollisen savun lähde.

Pelastajat tekivät nostolavan avulla tiedustelua yläilmoissa tornitalon seinustalla. Näin saatiin varmistus, että kyse oli vesihöyrystä eikä tulipaloa ollut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä