Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Nyt va­li­taan kun­ta­päät­tä­jät, jotka tekevät meille 2030-lu­vun me­nes­tyk­sen – kun­ta­ta­lou­den ja alueel­li­sen os­to­voi­man on oltava kun­nos­sa

”2030-luvulla Koillismaan kunnissa elää ja työskentelee enemmän ihmisiä, kuin koskaan aikaisemmin. Niin ei pitänyt tapahtua.

Kun 2000-luvun alussa harmiteltiin edellisen vuosisadan viimeisten vuosikymmenten kulta-aikojen olevan peruuttamattomasti takana päin, ei kukaan osannut ennustaa, että kulta-ajat olisivat vasta 30 vuoden päästä edessä.

2010-luku puolestaan oli kaupungistumisen kiivainta vaihetta. Tuolloin lähes jokainen koki, että kaupunki oli ainoa paikka, jossa on hyvä asua ja josta oli mahdollista löytää töitä. Työ oli sidottu asuinpaikkaan ja asuinpaikan valinnassa oli valittava kuihtuvan maaseudun ja alati kasvavan kaupungin väliltä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut