Nyt tuli vah­vis­tus: Suomi EU:n tark­kai­lu­luo­kal­le

Suomen on esitettävä huhtikuun loppuun mennessä tarvittavat toimenpiteet alijäämän pienentämiseksi.

Bryssel
Riikka Purra on jo aiemmin arvioinut, että odotettavissa on lisää sopeutustoimia tälle ja ensi vuodelle.
Riikka Purra on jo aiemmin arvioinut, että odotettavissa on lisää sopeutustoimia tälle ja ensi vuodelle.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva/Arkisto

EU:n valtiovarainministerit ovat päättäneet virallisesti käynnistää Suomea koskevan liiallisen alijäämän menettelyn, eli toisin sanoen Suomi on nyt asetettu EU:n "tarkkailuluokalle".

Suomelle annettiin samalla suositus nettomenopolusta ja aikataulusta, joita noudattamalla liiallinen alijäämä on saatava kuriin.

Suomen on nyt esitettävä viimeistään huhtikuun loppuun mennessä tarvittavat toimenpiteet alijäämän pienentämiseksi.

Päätös oli odotettu, koska komissio esitti jo marraskuussa Suomen asettamista liiallisen alijäämän menettelyyn. Menettely käynnistetään, jos jäsenmaan alijäämä ylittää kolme prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Suomen julkisen talouden alijäämä oli 4,4 prosenttia vuonna 2024, ja sen arvioidaan olevan 4,3 prosenttia vuonna 2025.

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) arvioi aiemmin, ettei komission antama ehdotus tämän hetken arvion mukaan tarkoittaisi lisää sopeutustarpeita vuosille 2026 ja 2027.

Tarkkailuluokalle joutuminen on käytännössä yhdistelmä sääntöjä ja neuvotteluja, joita komissio käy jäsenmaan kanssa alijäämän korjaamiseksi. Mitään konkreettisia sopeutustoimia EU ei siis Suomelle suoraan sanele, vaan niistä päättää jokainen jäsenmaa itse.

Käytännössä EU voisi myös sanktioida jäsenmaita esimerkiksi sakoilla, jos sopeutustoimia ei katsota riittäviksi. Tämä on kuitenkin hyvin epätodennäköistä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä