Nyt puhuu kul­ta­sa­kaa­lin kettuna ampunut so­dan­ky­lä­läi­nen met­säs­tä­jä: "Oli se jon­kin­lai­nen shokki"

Lapin ensimmäinen kultasakaali jäi kiinni Seppo Muttilaisen virittämään jalkanaruun. Eläin tuli Lappiin luultavasti Virosta.

Viime keväänä Sodankylässä Lokan kylän lähellä ammuttu kultasakaali.
Viime keväänä Sodankylässä Lokan kylän lähellä ammuttu kultasakaali.
Kuva: Seppo Muttilainen

Keväthanki narskui lumikenkien alla.

Oli maaliskuun ensimmäinen päivä viime keväänä. Sodankyläläinen Seppo Muttilainen oli lähtenyt tapansa mukaan tarkistamaan, oliko hänen virittämiinsä jalkanaruihin jäänyt kettuja.

Metsästä löytyi naruun kiinni jääneen eläimen jälkiä. Muttilainen seurasi niitä pitkin kelkkauraa, kunnes jäljet lopulta kaarsivat läheisen kuusen alle.

Metsästäjä erotti oksien alta jalkanaruun kuuluvan ansapalikan ja vähän eläimen takapään turkkia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä