Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Nuo­ril­ta puuttuu edustus Oulun kau­pun­gin­val­tuus­tos­sa – edustus pa­ran­tai­si nuorten vai­kut­ta­mis­mah­dol­li­suuk­sia

Oulu on hieno kaupunki, jossa nuorten vaikuttamismahdollisuuksista halutaan pitää huolta. Juuri nyt kaupungillamme on kuitenkin petraamisen paikka: Oulun nuorisovaltuustolta nimittäin puuttuu puhe- ja läsnäolo-oikeudellinen edustus kaupunginvaltuustosta. Tämä on valitettava mutta helposti korjattavissa oleva seikka, sillä käytäntö on jo voimassa suurimmassa osassa Suomea.

Valtuustolla on ylin päätösvalta kaupungissa. Sinne valitaan edustajat ajamaan äänestäjien etuja vaaleilla, joissa alle 18-vuotiaat eivät voi olla ehdolla eivätkä äänestää. Nuorilla ei siis ole omaa edustusta kaupunginvaltuustossa huolehtimassa lasten ja nuorten äänen kuuluvuudesta, joten on perusteltua myöntää Oulun nuorisovaltuustolle oikeus lähettää oma delegaattinsa puhe- ja läsnäolo-oikeudella kaupunginvaltuuston kokouksiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut