Nis­ka­nen ja Kläbo jäävät sivuun Tour de Skiltä sai­ras­tu­mi­sen vuoksi

Kläbo ja Iivo Niskanen ovat sairaina sivussa. Kerttu Niskanen ja Pärmäkoski yrittävät vääntää suomalaisten vaisua alkukautta menestykseksi.

Helsinki/Toblach
Iivo Niskanen jättää Tour de Skin väliin sairastumisen vuoksi.
Iivo Niskanen jättää Tour de Skin väliin sairastumisen vuoksi.
Kuva: Terje Pedersen

Tour de Ski tasoittui, mutta menetti samalla hohtoaan, kun maailmancupia johtava Johannes Hösflot Kläbo päätti torstaina jäädä pois lauantaina alkavalta maastohiihdon kilpailukiertueelta. Norjalaiset ovat miesten kilpailun suosikkeja jopa ilman Kläboa, ja Jessie Diggins lähtee voittamaan naisten Touria.

Suomalaiset yrittävät paikata mainettaan, kun alkukaudesta on kertynyt juhlittavaksi vain Iivo Niskasen kakkossija Rukalta. Tehtävä kävi tosin vaikeammaksi, kun Iivo Niskanen osallistuminen estyi.

– Trondheimissä tunsi, ettei kaikki ollut kunnossa. Siellä alkanut tauti ei päästä minua osallistumaan Tour de Skille. Harmittaa, hän kirjoittaa Instagram-tilillään.

Kerttu Niskasella ja Krista Pärmäkoskella on suomalaisista ennalta parhaat mahdollisuudet menestykseen kokonaiskilpailussa.

Norjan värit hallitsevat kiertuetta myös ilman Kläboa, kun Ruotsin vahva naisten joukkue on kärsinyt sairastelusta.

– Norjan miesten joukkue on edelleen niin raju, että heillä on neljä hiihtäjää, joita muut tuskin pystyvät haastamaan kokonaiskilpailussa, Suomen päävalmentaja Teemu Pasanen ennakoi kilpailurypästä.

Pål Golberg ja Harald Östberg Amundsen ovat olleet alkukaudesta lähimpänä Kläboa. Simen Hegstad Krüger ja Didrik Tönseth ovat Norjan kakkoskorin vahvimmat hiihtäjät.

Britannian Andrew Musgrave ja toipilaana Tourille joutuva Ruotsin Calle Halfvarsson yrittävät ahdistaa norjalaisia.

Ruotsalaiset toipilaina

Diggins ja yhdysvaltalainen joukkuetoveri Rosie Brennan ovat naisten Tourilla vahvimmilla, kun ruotsalaiset ovat kärsineet muun muassa koronatartunnoista. Ebba Andersson on juuri parantumassa koronasta, eikä Frida Karlsson ole toipunut sairastelustaan yhtä vahvaan kuntoon kuin alkukaudesta

Yhdysvaltain suosikkiasemaa korostaa se, että joukkueen huolto on tehnyt alkukauden tasaisinta jälkeä naisten maailmancupissa.

Pasanen uskoo, että Kerttu Niskanen ja Pärmäkoski kamppailevat naisten kilpailun kärkikuusikossa, vaikka myös Pärmäkoski palaa kisoihin koronan jäljiltä.

– Kerttu ja Krista ovat jo osoittaneet, että Tour sopii heille. He ovat tosi hyviä Tourin hiihtäjiä, Pasanen korostaa.

– He pystyvät hätyyttelemään kärkisijoja myös kokonaiskilpailussa.

Tasoittavat takaa-ajot

Alkukauden kisoissa on nähty paljon yllätyksiä fluorivoiteiden täyskiellon takia. Tulokset uhkaavat heitellä myös Tourilla, sillä Toblachin, Davosin ja Val di Fiemmen olosuhteet poikkeavat alkukauden pohjoismaisista kilpailuista.

– Kaikki alkaa taas alusta, Pasanen ennakoi suksihuoltajien työsarkaa.

– Lumi on täällä erilaista ja sää erilainen kuin Pohjoismaissa.

Myös Tourin ohjelmaa on muokattu tavalla, joka ainakin tasoittaa kilpailua. Toblachin 20 kilometrin vapaan hiihtotavan takaa-ajo hiihdetään 1. tammikuuta Tourin sen hetkisen tilanteen mukaisena takaa-ajona eli sprintin ja perinteisen kympin tulosten mukaan.

Davosissa kilpaillaan perinteisen takaa-ajo vapaan sprintin tulosten jäljiltä.

– Molemmat takaa-ajot tasoittavat kilpailua, Pasanen ennustaa.

Loppunousun asetelmat selviävät vasta 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan yhteislähdössä 6. tammikuuta Val di Fiemmessä.

– Siellä on usein hankala pitovoitelukeli, ja erot voivat kasvaa yllättävän isoiksi.

Tour de Ski päättyy Val di Fiemmen perinteiseen loppunousuun 7. tammikuuta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä