Niko Mikkola tuo le­gen­daa­ri­sen Stanley Cup -po­kaa­lin Ro­tuaa­ril­le: "En to­del­la­kaan halua mitään pö­nö­tys­ti­lai­suut­ta"

Kiimingin Kiekko-Poikien kasvatti suunnittelee vievänsä painavan pystin myös omaan saunaansa.

Stanley Cup -pysti ja Niko Mikkola ovat tavattavissa Oulun Rotuaarilla sunnuntaina 4. elokuuta.
Stanley Cup -pysti ja Niko Mikkola ovat tavattavissa Oulun Rotuaarilla sunnuntaina 4. elokuuta.
Kuva: Carmen Mandato/AFP/Lehtikuva

Stanley Cupin voittaneet pelaajat saavat perinteisesti himoitun pokaalin vuorokaudeksi omaan käyttöönsä kesän aikana.

Florida Panthersin suomalaispuolustajan Niko Mikkolan suuri päivä koittaa sunnuntaina 4. elokuuta, jolloin Stanley Cup -pokaali saapuu historian ensimmäistä kertaa Ouluun.

Mikkolaa ennen Stanley Cupin on oululaispelaajista voittanut ainoastaan puolustajalegenda Reijo Ruotsalainen, joka oli mukana Edmonton Oilersin mestarijoukkueissa 1987 ja 1990.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä