Nihkeä voitto pahasti va­jaa­mie­hi­ses­tä sar­ja­jum­bos­ta al­le­vii­va­si Kärp­pien maa­lin­te­ko­tus­kaa – Mik­ko­la: ”Teimme kui­ten­kin kaksi maalia ja joukkue oli niistä iloinen sekä tyy­ty­väi­nen”

Kärpät ja Jukurit kohtasivat Raksilassa keskiviikkona. Ottelu päättyi isäntäjoukkueen voittoon.
Kärpät ja Jukurit kohtasivat Raksilassa keskiviikkona. Ottelu päättyi isäntäjoukkueen voittoon.
Kuva: Pekka Peura

Kärpät kohtasi viikon sisällä kaksi sarjajumboa, kun lauantaina Raksilasta voiton hakeneen SaiPan temppua yritti toistaa keskiviikkona Ouluun saapunut Mikkelin Jukurit.

Toista kertaa Kärpät ei antanut yllättää itseään, sillä pikkupedot nappasivat niukan 2-1-voiton Jukureista Mika Pyörälän ja Libor Sulakin maaleilla.

– Olimme valmistautuneet peliin hyvin ja lähdimmekin hyvällä energialla liikkeelle. Yhdessä tekeminen kasvoi paremmaksi koko ajan ja kollektiivinen pelinopeus siinä samalla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä