Ne­li­vi­to­ses­ta tuttu dj Mikko Nie­mi­nen vaihtoi Oulun Ber­lii­niin, jonka tek­no­klu­bit tais­te­le­vat nyt hen­kiin­jää­mi­ses­tä – "Se on oi­keas­ti hurjaa"

Niemisen vetämä oululainen nettiradio Tunnelmanhuolto lähettää tanssittavaa striimiä taas alkuvuodesta.

Mikko Nieminen tilaa levyjä nykyään usein kotikulmillaan Friedrichshainissa sijaisevaan HVV Storeen. Levykaupan fyysistä valikoimaa hän plärää harvemmin.
Mikko Nieminen tilaa levyjä nykyään usein kotikulmillaan Friedrichshainissa sijaisevaan HVV Storeen. Levykaupan fyysistä valikoimaa hän plärää harvemmin.
Kuva: Anssi Juntto

Berliinin asettunut ex-oululainen Mikko Nieminen laskeskelee, että siitä on jo 30 vuotta, kun hän hankki ensimmäiset dj-käyttöön soveltuvat vinyylisoittimet ja mikserin. Niin kauan dj-touhu ja viinyylilevyt ovat kulkeneet mukana.

– Se on ollut hauska harrastus. Ja nimenomaan harrastus se on aina ollut, Nieminen toteaa.

Oulussa Niemisen, dj-nimeltään Breaquen, soittoa on voinut kuulla esimerkiksi Oulu House Convention- ja Monday Mayhem -klubeilla 45 Specialissa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä