Kolumni

Nän­ni­vi­ha nousee uu­ti­sek­si tuon tuosta, mutta mitä jos in­tii­mi­pai­kat pal­jai­na ha­luai­si­kin kulkea mies?

Ylen nettitoimitus on tänä kesänä tehnyt jutun jos toisenkin ongelmista, joita naiset kohtaavat, mikäli haluavat paljastaa rintansa tai pakaransa julkisella paikalla. Oletusasetuksena tässä tietysti on, että mikäli moisesta hämminkiä esiintyy, se on ympäristön ennakkoluulojen ja ties minkä ahdasmielisten normien syytä.

Sukupuolentutkija Leena-Maija Rossin analyysin mukaan ”nännivihan” taustalla on se, että paljastamalla itsensä naiset korostavat rintojensa kuuluvan heille itselleen.

En usko, että miesten haluun kuljeskella omat intiimipaikkansa paljaina suhtauduttaisiin vastaavalla myötämielellä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut